Směrnice EED a její dopady na bytové domy
27 July 2022
Blíží se doba, kdy vejde v nekompromisní platnost směrnice EED a mnoha subjektům to může zkomplikovat život. Obyvatelé bytových domů by měli získávat od svého správce/řídicího orgánu pravidelnou informaci o spotřebě, minimálně jednou měsíčně. To může pomoci odhalit neefektivní využívání zdrojů nebo poruchu. Takový protékající záchod se opravdu může prodražit. Cíl EED je evidentně rozumný a je tedy jen otázkou výběru vhodné technologie, jak hladce přechod k častému a pravidelnému monitoringu odběru zdrojů proběhne.
V IQRF Alliance umíme zájemce ze stran SVJ a dalších subjektů napojit na relevantní partnery, kteří již tuto problematiku mají úsporně vyřešenou, mají za sebou instalace dálkových odečtů řádově ve stovkách bytových domů a přináší komplexní řešení.
Jsou schopni klientům nabídnout online sledování využití zdrojů, včetně služby rozúčtování na jednotlivé bytové jednotky.
Kontaktujte nás, rádi Vám poradíme...
Co přesně představuje směrnice EED pro rok 2022?
Měření spotřeby je jen jednou z mnoha součástí správy nemovitostí. EED tedy znamená změnu zejména v oblastech:
- dálkový odečet měřičů
- sběr dat a spravedlivé vyúčtování
Cílem směrnice je, aby inteligentní měřiče poskytly nájemníkům nový a kompletní pohled na jejich spotřebu a umožnily jim tak optimalizovat spotřebu energie a teplé vody. To vše s cílem šetřit zdroje nejen finanční, ale i přírodní. Zodpovědnost je tedy na straně SVJ.
Co je to směrnice EED a co znamená pro SVJ?
EED je směrnice EU o energetické účinnosti. Novou směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2018/2002/EU z 11. prosince 2018 se změnila původně platná směrnice 2012/27/EU a přináší pro vlastníky bytových domů (SVJ, bytová družstva a případně správce) rozšíření stávajících povinností, které se týkají především častějších informací o spotřebě pro koncové uživatele bytových jednotek.
Předpokládá se, že od roku 2022 budou koncoví uživatelé informováni o své spotřebě měsíčně. To přinese i zvýšené požadavky na odečet jednotlivých přístrojů a výběr vhodného dodavatele příslušné technologie.
Pro uživatele a vlastníky bytových jednotek to znamená, že došlo ke změně v požadavcích na měření tepla a vody. Vyúčtování bude transparentnější a uživatelé nemovitostí budou o své spotřebě informováni podstatně častěji.
Jak se ke členům SVJ dostanou údaje o spotřebě?
Informace budou výboru SVJ, nebo představenstvu SVJ k dispozici jak v elektronické podobě, tak klasicky v tištěné, poštou. Jakou formu si vyberou, záleží už přímo na nich. Záleží na tom, kolik času chtějí či mohou věnovat zpracování dat z měřidel.
Nejjednodušší formou je přístup na portálové služby, které zobrazují všechny potřebné informace o odečtech automaticky, včetně historie spotřeby, porovnání, a to i v grafické podobě.
Druhou cestou je, že si výbor získaná data zpracuje sám a poté výstup v tištěné podobě předá koncovým uživatelům v požadované četnosti.
Zdroj: sousede.cz